Байерн е изложен на най-голям риск в Шампионската лига, тъй като Реал Мадрид, Ман Сити, ПСЖ повеждат в реваншите
AP News | 2024-03-03 | 22:24:35

Четирите европейски футболни сили, които водят клубната класация на УЕФА, се завръщат в осминафиналите на Шампионската лига в средата на седмицата, като Байерн Мюнхен изглежда извън форма и в риск от зашеметяваща елиминация.

Реал Мадрид, Манчестър Сити и Пари Сен Жермен водят във вторите мачове и всички са непобедени през 2024 г. във вътрешните си лиги.

Байерн обаче загуби три мача в Бундеслигата от януари и три от последните си пет във всички състезания, включително поражение с 1-0 от Лацио в първия мач.

Байерн е достигал до четвъртфиналите на Шампионската лига през всяка от последните четири години и е спечелил финала през 2020 г. срещу отбор на ПСЖ, тогава трениран от Томас Тухел. Но настоящият спад накара Байерн да обяви, че Тухел ще напусне в края на сезона след малко повече от година начело.

Домакинският мач на Байерн срещу Лацио се очертава като мачът с най-голямо внимание тази седмица. Също във вторник ПСЖ поведе с 2-0 срещу Испания срещу друг пропаднал отбор, Реал Сосиедад.

ПСЖ се справя с последиците от предстоящото напускане на Килиан Мбапе в края на сезона, но все още има четиримесечна серия без загуба, докато Реал Сосиедад загуби още два мача от испанското първенство след първия мач в Париж.

Двата отличителни отбора в Шампионската лига този сезон — и последните двама носители на титлата — играят у дома в сряда.

Мадрид води с 1-0 пред Лайпциг от първия мач, който беше запишете седма поредна победа на 14-кратен европейски шампион в състезанието този сезон.

Ман Сити също направи седем поредни победи срещу Копенхаген с 3-1 в Дания преди три седмици.

ОСТАНАЛИЯ КРЪГ

Останалата част от осминафиналите е завършена следващата седмица, преди жребия за четвъртфиналите на 15 март в централата на УЕФА в Нион, Швейцария.

На 12 март Арсенал е домакин на Порто, като изостава с 1-0 от първия мач, а Барселона се изправя срещу Наполи след 1-1 равенство в Италия.

Интер Милано води с 1-0 срещу Атлетико Мадрид на 13 март, когато Борусия Дортмунд приема ПСВ Айндховен при равен резултат 1-1.

СВЕТОВНО КЛУБНО първенство

Оставащите 21 мача в тази Шампионска лига ще финализират европейското предизвикателство с 12 мача на Световното клубно първенство през 2025 г., което ФИФА подновява в Съединените щати.

Борусия Дортмунд или Лайпциг ще се класират и това са Атлетико Мадрид или Барселона, освен ако Реал Сосиедад не спечели това издание на Шампионската лига. Ювентус ще отиде, ако Лацио или Наполи не напреднат много повече в тази Шампионска лига.

ФИФА рестартира клубното си събитие като турнир с 32 отбора от 15 юни до 13 юли следващата година в същия формат като Световното първенство за мъже се провежда от 1998 г.

То обещава десетки милиони долари от наградни фондове и възможност за изграждане на марка за игра на конкурентни игри на желания американски пазар.

Записите в Европа са победителите в Шампионската лига от 2021 до 2024 г. — Челси, Реал Мадрид и Манчестър Сити досега — плюс най-високо класираните отбори въз основа на всички резултати в надпреварата за същия период от четири години. Ограничението е два отбора на държава, освен ако Арсенал не спечели Шампионската лига този сезон.

Четири записа са все още отворени, тъй като пет клуба вече са си осигурили място в класирането: Байерн Мюнхен, ПСЖ, Интер Милано, Бенфика и Порто .

ЛИГА НА ЕВРОПА

Ливърпул и Байер Леверкузен връщат забележителната си водеща в лигата вътрешна форма в европейските състезания след пауза от почти три месеца.

Ливърпул разчиташе на непроверени тийнейджъри, които да помогнат да спечелят три поредни мача без да допуснат гол през изминалата седмица в три различни състезания, включително вдигане на трофей на стадион Уембли във финала за Купата на английската лига.

Пострадалият от контузия отбор на Юрген Клоп гостува на Спарта Прага в четвъртък в първия мач от осминафиналите на Лига Европа. Реваншът на Анфийлд е една седмица по-късно.

Подобно на Ливърпул, Леверкузен има ранен старт в 17:45 GMT в четвъртък, преминавайки три часови зони на изток от Германия до Азербайджан, за да се изправи срещу Карабах в Баку.

Отборът на треньора на Леверкузен Шаби Алонсо вече е непобеден във всичките 34 мача този сезон и води в Бундеслигата с 10 точки над Байерн, докато търси първата титла в клубната история.

Също в четвъртък в осминафиналите на Лига Европа Милан е домакин на Славия Прага, а Рома е домакин на Брайтън.

ЛИГА НА КОНФЕРЕНЦИЯТА НА ЕВРОПА

Осемте първи срещи в четвъртък от осминафиналите на Лига на конференциите Европа включват Аякс срещу Астън Вила и два израелски отбора в действие.

Макаби Хайфа е домакин на Фиорентина в неутрална Будапеща, а Макаби Тел Авив е на Олимпиакос.